Skip to content
Начало » Статии » Интересни факти

Океаните и 10 интересни факта за тях

Океаните и 10 интересни факта за тях

Океаните. Време е да ви срещна и с интересните факти за тях, след като обсъдихме тези за нашето черноморие.

Знаете ли, че всъщност може би са ни известни повече неща за Марс, отколкото за океаните, които се намират по-близо до нас. Те съставляват цели 71% от нашата планета, но заради големината и дълбочината им, тяхното изучаване е изключително трудно. Въпреки това, всяка година се научават все повече и повече факти за тях, част от които ще представя в тази статия.

1. В океана има езера, реки и скрити водопади

Точно така, в океаните има езера, реки и дори водопади, като също така те драстично варират по размер. А как това е възможно, ще попитате. Тези езера и реки се образуват, когато морската вода се просмуква през дебели слоеве сол намиращи се под морското дъно. Когато соленият слой се разтвори, той причинява натиск върху дъното на океана. Тогава разтворената сол прави водата по-плътна и тя се утаява в тези вдлъбнатини, създавайки саламурени басени. Тези басейни привличат невероятни морски обитатели.

Ами водопадите?

Най-големият известен водопад на Земята се намира между Гренландия и Исландия. Той обаче е под водата. Образувал се е, когато по-плътната вода от източната страна на Дания се е срещнала с по-топлата вода от противоположната страна. Накратко, студената вода тече надолу под топлата над огромна дупка в дъното на океана.

2. Светлината придава на океана емблематичния син цвят

Толкова много художници, дизайнери и музиканти черпят вдъхновение от красотата на синия океански цвят. А откъде идва цветът? Той е резултат от абсорбиращите водата цветове в червената част на светлинния спектър. Водата действа като филтър, оставяйки след себе си цветове в синята част на спектъра. Светлината, удряща се в плаващите частици във водата, също помага на океана понякога да придобие зелен, червен или друг оттенък.

Тъй като сините дължини на вълните проникват много по-дълбоко от някои други, колкото по-дълбоко навлизате в океана, толкова по-син става той. 

3. Вулкани в океаните

60% от всички активни вулкани се намират на границите между тектонични плочи. Повечето вулкани се намират по пояс, наречен „Огнен пръстен“, обграждащ Тихия океан. 

Въпреки че голяма част от активните вулкани, които виждаме на сушата, се срещат там, където се сблъскват тези тектонични плочи, най-голям брой от вулканите на Земята са скрити от погледа, намиращи се в дълбините на океаните.

Под водата има около 1 милион вулкана. Не всички са активни, като малка част от тях изхвърлят лава. Въпреки това, 80% от вулканичните изригвания на планетата всъщност се случват под водата. 

4. Благодарение на океаните дишаме

Освен че ни осигуряват разнообразна екосистема, благодарение на тях и дишаме. Смята се, че те произвеждат около 70 % от кислорода на Земята.

Поемете дълбоко въздух и благодарете на океаните.

5. По-голямата част от живите организми на Земята са под водата

В океаните кипи живот, в тях са документирани безброй видове обитатели. Под водата има всичко – от едноклетъчни организми до сини китове, риби, октоподи, ракообразни, змиорки, делфини и др. Списъкът е безкраен. А колко ли още неоткрити създания има в океаните?

Според учените са идентифицирани едва ⅓ от потенциалните морски обитатели, криещи се под повърхността. Възможно е дори да има видове бозайници, които тепърва ще откриваме. Добрата новина е, че изследванията напредват и всяка година в океаните се срещат около 2000 нови организма.

морска костенурка

6. Множество заровени съкровища 

На дъното на Световния океан има поне 1 милион потънали кораби, въпреки, че не може точно да се измерят корабокрушенията. Щом има потънали кораби, това автоматично означава, че наличието на изгубени съкровища е огромно.

7. Има някои части от океана, които са невъобразимо дълбоки

Ако успеете да седнете в най-дълбоката точка на океана и погледнете нагоре към повърхността, това би било подобно на това да летите със самолет и да гледате надолу към Земята. Ето колко дълбок може да бъде океанът. Най-ниската точка в океана се намира в Challenger Deep, която се намира под западната част на Тихия океан, в южния край на Марианската падина . 

През 2019 година Виктор Весково влезе в историята, ставайки първия човек, достигнал дълбочина от 5500 м. Никой досега не е стигал толкова дълбоко.

8. В океана се крие много злато

След като сме се уморили от търсене на съкровища в потъналите кораби, можем да обединим уменията си по алхимия и да превърнем океанската вода в злато. Правилно прочетохте. Изчислено е, че в нея има 20 милиона тона разредено злато.

Чакайте, не бързайте, да се качвате на самолета с цедка в ръка. Дори и да използвате тази цедка, максимумът, който ще получите от 1 литър океанска вода е една 13-милиардна част от грам, а това не е достатъчно, че да забогатеете.

10. В океаните има и много пластмаса

Изчислено е, че има около 7 милиона тона пластмаса, изхвърляни в океаните всяка година. Още по-тревожно е, че тези пластмаси попадат във всички видове океански обитатели. Изследователски екип от Калифорнийския университет в Сан Диего споделя, че рибите в северната част на Тихия океан поглъщат от 12 000 до 24 000 тона пластмаса всяка година

Океаните и 10 интересни факта за тях

Leave a Reply