Сутрин хората могат да бъдат разделени на два типа – такива, които пият кафе, и такива, които пият чай. Независимо от кой тип точно сте вие, поне веднъж сте опитвали тези две чудотворни напитки. Кафето, така необходимо за сутрешно разсънване, притежава силата да възкреси дори мъртвец, особено ако е еспресо, което “удря право в петите”, както казват хората. Чаят обаче не остава по-назад – понякога дори в него има повече кофеин отколкото в кафето. Но днес няма да Ви говоря нито за кафе, нито за чай (този от растението чай).
Бих искала да ви разкажа малко повече за билковите запарки или както ние ги наричаме билкови чайове, които с времето са утвърдили своите лечебни свойства и са дали основата на много от познатите ни днес лекарства.
1. Чай от лайка
Ще започна с чая от лайка – приятно жълтеникав на цвят, с освежаващ аромат и привкус на цветен прашец. Той се приготвя от цветовете на лайката, като може да са сушени или пресни. Много наподобява маргаритки, но не всяка маргаритка е лайка. Затова за най-сигурно може да закупите сушени цветове от аптеката или от близкия магазин. Чаят от лайка се приготвя като запарите цветовете с гореща, но не вряла, вода за около 5 минути.
Получената запарка притежава много лечебни свойства сред които най-забележителен е релаксиращият ефект. Използва се при случаи на стрес и безсъние, защото отпуска мускулите. Също се прилага и при мигрена, но тогава се приема в по-големи количества. Спомага и за доброто състояние на стомашно-чревния тракт, което се дължи отново на отпускащите свойства на лайката. Може да помогне и при менструалани болки.
2. Ментов чай
Друг билков чай, който е прочут с лечебните си свойства, е ментовият. Най-широкото му приложение е при проблеми със стомаха като диария, гадене и повръщане – повярвайте ми, той е най-доброто средство при подобни състояния. Помага и при борбата с вирусите и бактериите, когато сме настинали, като отпушва носа, намалява кашлицата и благоприятства функционирането на горните дихателни пътища.
Много важно е обаче чаят да не се приема много горещ, когато сме болни, защото по този начин той забавя възстановяването на организма – от горещината допълнително се раздразва възпаленото гърло. Това важи за всички чайове! Също така допринася за отпускане на организма и внася капка усещане за свежест у самите нас.
3. Липов чай
Липовият чай притежава много силен и приятен аромат на късна пролет и настъпващо лято. Подобно на лайката и ментата помага при настински, а също и при виене на свят, стрес, умора и други подобни състояния. В народната медицина се използва и при проблеми с бъбреците, както и при инфекции на пикочните пътища. Чаят се приготвя от цветовете на липата, като се добавят 2 супени лъжици сушени цветове към чаена чаша гореща вода и се запарява около 10 мин.
4. Чай от шипки
Чаят от шипки от своя страна основно се използва при простуди. Приготвя се запарка от плодовете на шипката. В тях има много витамин С, подобряват кръвообращението, и стимулират образуването на еритроцити. Запарката се приготвя за малко по-дълго време, като се залива около 1 супена лъжица шипки с една чаена чаша гореща вода и се оставя да престои около час.
5. Чай от мащерка
Последно, бих искала да обърна внимание на чая от мащерка. Освен че се използва като подправка, заради невероятните си ароматни качества, мащерката притежава и лечебни свойства. Запарката допринася за нормалната функция на сърдечно-съдовата система и за лечение на простуди. Използва се и при нарушения в храносмилането (някои я възхваляват и като средство за отслабване, тъй като подобрява метаболизма), както и при главоболие, умора и слаба памет.
Чаят се приготвя от листата ѝ, но се използват и цветовете, тъй като са много дребни и падат заедно с листата от стъблото (аз лично използвам целите връхчета, тъй като растението е дребно). Слага се леко да къкри на котлона за около 5 мин и след това може да се консумира. Ароматът на мащерка силно запленява сетивата и те кара да си сипеш още една чаша.
Разбира се, има още много чайове и запарки от различни билки, притежаващи най-разнообразни лечебни свойства. Но трябва да внимавате с използването им. Един такъв пример е смрадликата – нейната запарка притежава антибактериален и антимикотичен ефект, но тя не се консумира (отровна е), а се използва само за външно третиране на рани и инфекции. Също така трябва да се внимава с количеството, което приемате от дадена запарка – все пак много хубаво не е на хубаво.
И така, независимо дали сте любител на кафето или чая, надявам се да съм ви накарала да си направите един прекрасно ухаещ билков чай и да му се насладите!